Iværksætternes online magasin og blog
de største byer i danmark

De største byer i Danmark mellem 2017 og 2021

Når nysgerrigheden rammer, får man ofte lyst til at vide, hvilke byer der er de største i Danmark. Det er reelt aldrig en nem opgave for Danmarks Statistik at tælle folk, for der findes omkring 1.550 byer i Danmark med et indbyggertal på mindst 200.

Men det er ikke kun nysgerrigheden, der får os til at søge statistik. Især os iværksættere har brug for den information, når vi skal vælge lokationer eller steder, hvor vi skal udvide vores forretninger. Den del diskuterer vi i slutningen af blogindlægget. 

Nedenunder finder du listen over de 100 største byer i Danmark.

Relateret: De 10 største danske virksomheder målt på omsætning i 2022

Også relateret: 100 af verdens største byer i 2022

Hvor mange indbyggere er der i Danmark?

Befolkningstallet i Danmark er steget langsomt, men stabilt, de seneste mange år. I 2017 var 5.748.769 indbyggere, mens der var 5.840.045 indbyggere i Danmark i 2021. Det er en stigning på 91.276 eller små 1,59% i perioden.

Kilde: Danmarks Statistik

 20172018201920202021
Hele landet5.748.7695.781.1905.806.0815.822.7635.840.045

Hvis du forventer, at der snart kommer store ændringer i antal af indbyggere i Danmark, skal du nok lige dæmpe dine forventninger. I 2050 forventer Danmarks Statistik, at der er omkring 6,3 mio. indbyggere i Danmark.

Det er ikke en kæmpe ændring fra nu til den tid, selvom der er tale om flere end 300.000 nye indbyggere. Men realistisk set, så har Danmark totale tal over indbyggere steget langsomt og ikke eksplosivt de seneste mange år.

Kilde: Danmarks Statistik

 20302035204020452050
Hele landet6.044.2006.138.8006.208.8006.258.1006.297.800

De 15 største byer i Danmark

største byer i danmark - københavn

Hvilke 15 byer er de største i Danmark? For et hurtigt overblik, får du listen her:

1København
2Aarhus
3Odense
4Aalborg
5Frederiksberg
6Gentofte
7Esbjerg
8Gladsaxe
9Randers
10Kolding
11Horsens
12Vejle
13Lyngby-Taarbæk
14Hvidovre
15Roskilde

De 100 største byer i Danmark

Og her får du også listen over de 100 største byer i Danmark. Bemærk, at vi har delt Storkøbenhavn i by- og kommunedele.

Kilde: Danmarks Statistik

NummerBy20172018201920202021
1København602.481613.288623.404632.340638.117
2Aarhus269.022273.077277.086280.534282.910
3Odense176.683178.210179.601180.302180.760
4Aalborg113.417114.194115.908117.351119.219
5Frederiksberg105.037104.410103.960104.305103.677
6Gentofte75.80575.80375.17674.83074.550
7Esbjerg72.26172.39872.16872.03772.044
8Gladsaxe68.76769.26069.51269.11269.084
9Randers62.56362.68762.58662.48262.623
10Kolding60.30060.50860.85461.12161.222
11Horsens58.48058.64659.18159.44959.966
12Vejle55.87656.56757.05157.65558.777
13Lyngby-Taarbæk54.75955.05455.41055.90356.281
14Hvidovre52.81853.14753.28153.50553.433
15Roskilde50.39350.78151.12151.26251.793
16Herning49.22944.55750.03950.33250.531
17Silkeborg44.33343.31346.17946.92348.369
18Helsingør47.03247.26747.24947.36047.389
19Næstved43.23443.50843.44043.80343.890
20Greve Strand42.70142.82443.08843.30943.346
21Tårnby42.54342.60742.50942.53942.237
22Viborg40.37140.62140.76840.77841.079
23Rødovre38.35839.18839.90740.55141.007
24Fredericia40.46141.04441.10840.98140.814
25Ballerup39.01939.17339.44239.52840.221
26Køge36.86437.04037.55737.75438.155
27Holstebro35.86736.19936.44236.64336.805
28Brøndby35.36735.34935.21934.88234.984
29Taastrup34.15434.47034.24834.36434.698
30Slagelse33.43333.77733.87134.01534.118
31Hillerød32.27032.68933.07933.39133.698
32Holbæk28.13428.26428.53828.83329.226
33Herlev28.35028.53528.75628.92928.870
34Sønderborg27.82627.78527.80127.84127.702
35Albertslund27.70927.54827.69227.58627.222
36Svendborg27.28127.32427.21027.06827.054
37Hjørring25.76425.99425.81525.78025.741
38Hørsholm24.45724.50724.48424.34124.393
39Nørresundby22.60022.85923.10823.54623.718
40Glostrup22.44922.54422.50923.04323.274
41Ringsted22.49022.65722.90022.89822.941
42Frederikshavn23.50123.42323.29623.12422.862
43Ølstykke-Stenløse21.63521.74622.03022.00322.147
44Haderslev21.95521.97322.01122.10122.032
45Ishøj20.71220.86820.83520.82621.019
46Birkerød20.54120.49820.70020.77820.864
47Skive20.68320.80920.59920.57320.401
48Smørumnedre19.78019.81619.92520.02520.253
49Farum19.96720.30220.37220.34520.199
50Rudersdal19.87819.75720.01419.95319.952
51Skanderborg18.84918.90719.18519.52519.599
52Nyborg17.19217.16417.17517.26817.415
53Solrød Strand15.94116.25516.68716.86017.002
54Nykøbing F16.90416.77816.77016.94016.980
55Lillerød16.79316.87816.90616.73216.762
56Frederikssund16.18616.25416.26816.33716.614
57Aabenraa16.15316.27416.35216.42516.410
58Kalundborg16.49016.52316.37016.29516.268
59Middelfart15.20215.24615.54015.92215.986
60Vallensbæk15.15715.73916.10916.09815.957
61Ikast15.46215.47915.62615.66215.783
62Korsør14.70214.58314.64714.60814.516
63Grenaa14.85614.65414.43714.25114.194
64Varde13.95113.94913.98914.02214.117
65Rønne13.72313.73713.78013.77213.796
66Thisted13.36313.41613.42313.53613.484
67Værløse13.12713.07012.97712.92613.022
68 Hedehusene11.94311.99012.25012.26512.874
69Frederiksværk12.36812.45112.54912.69412.680
70Nakskov12.75812.66112.69112.70712.546
71Brønderslev12.54112.59812.58112.61112.522
72Odder11.87212.09312.23712.35412.397
73Dragør12.13212.08512.12412.30912.349
74Hedensted11.78911.83511.89612.01412.107
75Haslev11.74811.88011.89711.97312.040
76Hobro11.91712.03212.08312.13012.013
77Vordingborg12.01412.03812.00512.03211.973
78Lystrup10.43610.47710.42510.41910.392
79Jyllinge10.20710.14810.10510.19710.287
80Struer10.37510.37510.30110.30310.175
81Vejen9.7079.7639.7369.8539.997
82Ringkøbing9.9859.9669.9589.9239.889
83Grindsted9.7199.7389.7549.7829.761
84Humlebæk9.5879.6439.6579.7469.728
85Nykøbing M9.1359.1739.1359.1349.062
86Beder-Malling8.3878.4528.5978.8989.034
87Galten8.2688.4628.6478.8288.997
88Støvring7.5167.9558.2218.5548.865
89Sæby8.8418.8748.8558.8718.821
91Fredensborg8.5198.6118.7038.7698.792
91Hundested8.5888.6138.5978.6168.660
92Løgten7.8948.0038.1978.5418.619
93Aars8.2468.3018.3208.4658.427
94Helsinge8.1998.2298.2888.2258.343
95Hørning7.7508.0638.1658.2268.294
96Ribe8.2518.2598.3158.3178.287
97Hadsten8.0938.0868.1348.3258.257
98Sorø7.9277.9587.9808.0058.035
99Hinnerup7.6817.8087.8847.8538.012
100Nivå8.0248.0488.0908.0117.991

Hvorfor er det vigtigt at kende antallet af indbyggere?

odense

Mit svar tager udgangspunkt i, at du er iværksætter og driver din egen virksomhed.

For os iværksættere er det vigtigt, at vi ved, hvilke byer der er de største i Danmark og hvor mange indbyggere der er i de byer, vi vil start vores virksomheder i eller udvide til, af én grund: Markedspotentialet.

Det er oftest sagen, at der, hvor der er flest indbyggere, er der, hvor de fleste penge ligger. Det er logisk, som det er sandt.

Så det kan være meget interessant at vide, hvilke byer vi skal sigte efter, for at kunne få flest penge tilbage af vores investeringer. Hvis vi har mulighed for det, er de største byer i Danmark de mest interessante at kigge efter. Men selv de mindre byer er også værd at kigge efter af én grund: Konkurrencesituationen.

Det er sandt, at der er flest penge i de største byer i Danmark. Og det er lige sandt, at konkurrencen er størst i alle brancher i de største byer i Danmark.

Det skal du selvfølgelig tage med i betragtning, før du beslutter dig for, hvad dit næste træk bliver. De største byer i Danmark er ikke altid de mest attraktive, hvis konkurrencen er for stor. Måske du kan vokse din virksomhed større og bedre, hvis du satsede på noget, der var mindre? Det er op til dig at vurdere.

Relateret: De 10 rigeste danskere i 2022

Flere artikler

sælg_med_ulige_numre
Ole Kristiansen

Sælg med ulige numre

Har du nogensinde undret dig over, hvorfor butikker har priser som 199,-, 999,95,- 95,- eller lignende? Det er ren psykologi. Læs her hvorfor

Læs artiklen »
Startup Magazine