cozykoala

CozyKoala. Dansk webshop satser på bambus og bæredygtighed

På få år er den danske webshop CozyKoala gået fra en lille iværksætteridé til en voksende virksomhed med et stigende antal kunder. Fællesnævneren er bambus – et naturmateriale, der spiller hovedrollen i sortimentet og i ambitionen om at skabe et mere bæredygtigt forbrugsmiljø.

En idé blev til virkelighed

CozyKoala blev grundlagt med ønsket om at gøre det lettere for forbrugerne at vælge bæredygtige alternativer i hverdagen. I stedet for at satse bredt på mange forskellige varer, valgte virksomheden at fokusere på bambus, som på kort tid er blevet et populært materiale inden for tekstil og livsstil.

”Bambus har en række naturlige fordele. Det vokser hurtigt, kræver få ressourcer og er både blødt og holdbart. Vi kunne se, at der var et marked for produkter, som kombinerer kvalitet med omtanke for miljøet,” fortæller virksomheden.

Fra niche til bredere kendskab

De første produkter i shoppen var primært bambus sengetøj og strømper, men sortimentet er siden blevet udvidet. CozyKoala har samtidig arbejdet målrettet med at opbygge en stærk digital profil, og sociale medier har spillet en væsentlig rolle i at nå nye kunder.

”Mange af vores kunder kommer til os, fordi de søger en balance mellem komfort og bæredygtighed. Det har været en drivkraft i vores vækst,” lyder det.

Bæredygtighed som drivkraft

Hos CozyKoala fremhæves det, at bæredygtighed ikke kun handler om materialevalg. Emballagen består af genbrugsmaterialer, og webshoppen arbejder løbende på at reducere klimaaftrykket i logistikken.

Målet er at gøre det nemt for forbrugerne at vælge grønnere løsninger i hverdagen uden at gå på kompromis med kvaliteten.

Ambitioner for fremtiden

Selv om CozyKoala har etableret sig på det danske marked, ser virksomheden stadig store muligheder. Planerne omfatter både nye produktkategorier og yderligere tiltag, der kan styrke den bæredygtige profil.

”Vi ser CozyKoala som en rejse, der først lige er begyndt. Vi vil fortsætte med at inspirere forbrugerne til at træffe valg, der gavner både dem selv og miljøet,” siger virksomheden.

Flere artikler

kunder_fra_helvede_udvalgt_billede
Kenneth Enggaard

Kunder fra helvede #4

Læs seneste historier fra Kunder fra Helvede-serien. Sjove, pinlige, irriterende kunder findes overalt i verden, læs nogle af dem her.

Læs artiklen »
danske reklameklassikere tuborg squash
Kenneth Enggaard

Danske reklameklassikere

Mange danske virksomheder har gennem tiderne givet os sjove reklameklassikere. Tuborg Skvas, Polle fra Snave, Harry og mange flere. Hvilken en er din favorit? Eller

Læs artiklen »
Startup Magazine

NYHEDSBREV

STARTUP MAGAZINE new logo white

TILMELD DIG VORES NYHEDSBREV OG MODTAG
NYT OM NYE ARTIKLER OG PRODUKTER